در این صفحه شما سئوالات متداول مربوط به داندانپزشکی و ارتودنسی را مشاهده می کنید:

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک همچنان در درمان ارتودنسی مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع ارتودنسی در حرکت سریع دندان‌ها در برخی شرایط بسیار خوب عمل می‌کند اما از دقت کنترل کافی که در ارتودنسی ثابت وجود دارد، برخوردار نمی‌باشد. گاهی اوقات برای تغییرات بزرگ ابتدا از ارتودنسی متحرک استفاده می‌شود و سپس بریس‌های ثابت به منظور دستیابی به جزئیات دقیق و نهایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ارتونسی متحرک معمولاً باید بطور تمام وقت بر روی دندان‌ها قرار گیرد و برخی از بزرگسالان آنها را حجیم می‌دانند و تحمل این نوع بریس‌ها برایشان سخت است.

آیا همه بیماران می توانند با ارتودنسی نامرئی به بهترین نتایج برسند؟

درمان بعضی موارد با ارتودنسی نامرئی دشوار است و حتی گاهی امکان پذیر نیست. بهترین ارتودنسی نامریی براکتهای شفاف سرامیکی می باشند اما مواردی وجود دارند که براکتهای سرامیکی نباید استفاده شوند مانند درمان ارتودنسی همراه جراحی فک

ارتودنسی نامرئی دندان چگونه است؟

بطور کلی هزینه ارتودنسی نامرئی دندان ها از روشهای متداول ارتودنسی بیشتر است چون نیاز به هزینه و صرف زمان بیشتری دارد

طول درمان ارتودنسی

طول درمان بسته به نوع و شدت ناهنجاری دندانی فکی، سن مراجعه بیمار، همکاری بیمار، شرایط بیولوژیک، در آوردن یا درنیاوردن دندانها و غیره متفاوت می باشد ولیکن به طور میانگین طول درمان ارتودنسی در حدود 2 سال می باشد و ممکن است در بعضی موارد درمان تا چند سال به طول بیانجامد و به طور متوسط بیماران هر 4 تا 6 هفته یکبار معاینه می شوند.

ارتودنسی نامرئی چیست؟

در تبلیغات سه مدل از ابزار های ارتودنسی با عنوان ارتودنسی نامرئی یاد می شوند. در حالتی با نام سیستم لینگوال یا زبانی براکت ها پشت دندانها چسبانده می شوند. این سیستم به دلیل مزاحمت و آزار برای زبان بیمار و امکان جدا شدن براکت ها طی بستن دهان چندان فراگیر نمی باشد به علاوه در صورت وجود تکنولوژی پیشرفته مورد نیاز لابراتواری آن که در ایران هنوز در مراحل مقدماتی است، تنها برای کیس های محدودی قابل استفاده می باشد. به علاوه قیمت ارتودنسی لینگوال نزدیک به ۵-۴ هزار دلار می باشد که تقریبا" دو تا سه برابر هزینه ارتودنسی ثابت به روش معمول می باشد. در روشی دیگر با عنوان ارتودنسی اینویزیلاین (نامرئی) از یک سری پلاک های شفاف جهت ردیف کردن دندانها استفاده می گردد. این شیوه نیز به دلیل نبود امکانات پیجیده مورد نیاز آن در ایران و با در نظر گرفتن محدودیت های عملکردی جز در کیس های با بهم ریختگی های اندک آنهم با صلاحدید متخصص ارتودنسی کارایی ندارد. بالاخره حالتی که در آن از براکتهای سرامیکی همرنگ دندان استفاده می گردد که با توجه به پیشرفت های چشمگیر در تکنولوژی تامین استحکام و زیبایی آنها نسبت به دو شیوه قبلی به لحاظ دارا بودن همزمان قابلیت و زیبایی، منطقی تر می باشد.

آیا ارتودنسی به درمان دندان قروچه کمک می کند؟

اصولا" ماهیت دندان قروچه هنوز کاملا" روشن نیست. با این وچود استرس و تماس های نامناسب دندانی با عنوان عوامل تأثیرگذار شناخته شده اند. از اینرو به نظر می رسد درمان ارتودنسی با بهم زدن موقعیت پیشین تماس های دندانی، مسیرهای عصبی ایجاد دندان قروچه را مختل کرده و دست کم طی درمان با کاهش محسوسی در شدت دندان قروچه همراه باشد.

اگر در بین درمان دندانپزشک ارتودنتیست خود را تغییر دهم چه اتفاقی می افتد؟

تغییر دندانپزشک ارتودنتیست معالج پس از آغاز درمان تا حدی ریسک محسوب می شود. چون دندانپزشک جدید شما در جریان شرایط اولیه شما نبوده است. به علاوه اختلاف دیدگاه متخصصین مختلف می تواند ادامه روند درمان شما را با مشکل رویرو کند.

آیا می توانم بدون جراحی فک تنها با ارتودنسی مشکل دندانی فکی خود را حل کنم؟

در مواقعی که فرد بالغ گردیده است و شدت ناهنجاری فکی شدید می باشد، ارتودنتیست ممکن است مجبور باشد ناهنجاری دندانی - فکی را با کمک یک جراح فک و صورت برطرف کند. به این صورت که پس از یک دوره حدودا" ۱۲-۶ ماهه درمان ارتودنسی، بیمار در حالیکه دستگاههای ارتودنسی ثابت را به همراه دارد، تحت عمل جراحی فک قرار می گیرد و پس از دوره نقاهت مجددا" چند ماه دیگر درمان ارتودنسی وی برای رسیدن به نتیجه نهایی ادامه می یابد. با این وجود در مواردی که میزان مشکل فکی شدید نباشد در مواردی می توان تنها با ارتودنسی ضمن ردیف کردن دندانها تظاهر مشکل فکی را نیز کاهش داد.

آیا می توان فقط دندانهای یک فک را مورد درمان ارتودنسی قرار داد؟

به شرایط شما بستگی دارد. ارتودنسی تنها مرتب کردن دندانهای کج و نامرتب را دنبال نمی کند. مسائلی مانند طریقه جفت شدن دندانهای بالا و پایین بر روی هم، انحراف از خط وسط صورت، اصلاح روابط فکی و اسکلتی نیز در درمان ارتودنسی مد نظر قرار می گیرند. بنابر این هر چند ممکن است دندانهای یک فک شما مرتب باشند، ولی به دلیل اصلاح مشکلات دیگر بایستی در بعضی موارد بر روی دندانهای هر دو فک براکت قرار داده شود. این در حالی است که برخی بیماران به مطب متخصص ارتودنسی مراجعه نموده و عنوان می کنند که تنها مایل به مرتب کردن یک یا دو دندان کج خود با ارتودنسی هستند!

آیا درمان ارتودنسی می تواند در زمان حضور دندانهای شیری انجام شود؟

بله. گاهی مشکلات دندانی و فکی نیاز به درمان زود هنگام دارد. با این حال چنانچه بیماری برای شروع درمان آمادگی فیزیکی یا روانی نداشته باشد و به هر علت نتوان درمان را برای او آغاز کرد روند رشدش پیگیری خواهد شد تا در اولین زمان مناسب درمان وی آغاز گردد.

آیا می توانیم پس از شروع درمان ارتودنسی به ورزش ادامه دهیم ؟

بله. با این حال بهتر است حتی الامکان از ورزش های توأم با ضربه بویژه ورزشهای رزمی که امکان وارد آمدن ضربات سنگین روی صورت وجود دارد، اجتناب گردد.

آیا درمان ارتودنسی درد دارد؟

خیر. درد درمانهای ارتودنسی خفیف و گذرا است و با دردی که در سایر درمانهای دندانپزشکی مثل کشیدن، پر کردن و یا عصب کشی وجود دارد، اصلا" قابل ملاحظه نیست. مصرف ایبوبروفن یا استامینوفن هر چهار ساعت یکبار و جویدن آدامس به کاهش درد مختصر روزهای نخست ارتودنسی کمک می کند.

پس از شروع درمان بایستی هر چند مدت بایستی به مطب مراجعه کنم؟

جلسات درمانی بر اساس شرایط بیمار و طرح درمان وی برنامه ریزی می شود . تقریبا" اغلب افرادی که تحت درمان ارتودنسی ثابت قرار می گیرند، بایستی هر ۵-۴ هفته برای ادامه روند درمان خود به مطب مراجعه کنند. گاهی نیز فواصل بین جلسات کمتر یا بیشتر خواهد بود

آیا کشیدن دندان برای ارتودنسی الزامی است ؟

کشیدن دندانها گاهی ضروری است. البته این نگرانی همیشه برای بیمار و یا والدین مطرح است که از دست دادن یک یا چند دندان سالم می تواند بواسطه کاهش دندانها در آینده باعث مشکلاتی برای بیمار گردد. لیکن علم ارتودنسی پس از گذشت دو قرن از ابداع خود چنین نگرانی را قویا" مطرود می داند. به علاوه باید توجه داشت که فضای خالی ناشی از کشیدن دندانها طی درمان ارتودنسی کاملا" بسته می شود.

آیا استفاده از پستانک‌های جدیدی که به پستانک ارتودنسی معروف است می‌تواند تأثیری در به هم نریختن دندان‌ها داشته باشد؟

این پستانک‌ها اصلا" پایه علمی ندارد و صرفا" تبلیغاتی و هزینه بر است. خوردن شیشه و پستانک و حتی انگشت دست تا سنین ۴-۳ سالگی تأثیر محسوسی بر کج شدن دندانها نخواهد گذاشت‎ ولی در صورت ادامه بعد از این سنین جهت ترک عادت و عوارض دندانی آن می بایست به متخصص ارتودنسی مراجعه نمود.

آیا رویش دندانهای عقل باعث کج شدن دندانهای جلویی می گردد؟

در خصوص نقش دندانهای عقل در بهم ریختن و کج شدن نظم دندانهای جلویی (بخصوص فک پایین) اتفاق نظر وجود ندارد. با این وجود کشیدن آنها قبل از ۲۵ سالگی در اغلب بیماران (صرفنظر از اینکه تمایل به ارتودنسی داشته باشد یا خیر) توصیه می گردد زیرا بشر کنونی عمدتا" برای دندانهای عقل فضای کافی در فک ندارد.

آیا مرتب کردن دندان ها بدون ارتودنسی امکان پذیر است؟

متاسفانه برخی از دندانپزشکان عمومی که متخصص ارتودنسی نیستند با سوء استفاده از نگرانی بیماران نسبت به طول درمان ارتودنسی اقدام به تبلیغاتی با عناوین "ارتودنسی سریع"، "ارتودنسی در یک جلسه"، "مرتب کردن دندان ها بدون ارتودنسی" و یا "ارتودنسی با لیرز" می کنند. در این موارد آنها در واقع با تراش دندانها در نواحی بیرون زده و ترمیم دندانها با کامپوزیت یا لمینیت در قسمت های تورفته اقدام به رفع ظاهری مشکل ناردیفی دندانها می کنند. حال آنکه این کار منجر به آسیب جدی دندانها حتی تا سرحد کشیدن آنها ظرف چند سال خواهد شد.

چگونه اطمینان حاصل کنم که دکتری که مراجعه کرده ام متخصص ارتودنسی است؟

بسیاری از بیماران نسبت به پیدا کردن دکتر خوب برای ارتودنسی خود یا فرزندشان سردرگم هستند. متخصص ارتودنسی روی تابلو، کارت و مهر مطب خود از عبارت متخصص ارتودنسی و نه ارتودنسی استفاده می کند. عبارت جراح-دندانپزشک همراه با توضیحات دیگری نظیر ارتودنسی، زیبایی و ... نمایانگر عمومی بودن دندانپزشک می باشد. به علاوه شما می توانید با مراجعه به لینک اعضاء وبسایت انجمن ارتودنتیست های ایران و یا بانک اطلاعات ارتودنتیست های ایران نسبت به متخصص بودن دکتر خود اطمینان حاصل کنید. چنانچه نام دکتر مورد مراجعه در لیست این دو مرجع وجود نداشت برای اطمینان بیشتر از منشی انجمن ارتودنسی ایران(۸۸۲۸۸۳۵۸-۰۲۱) نیز استعلام بگیرید.

درمان ارتودنسی نزد دندانپزشک عمومی چه ایرادی دارد؟

دندانپزشک عمومی صلاحیت انجام درمان ارتودنسی ثابت را ندارد. با این وجود در حال حاضر تعداد زیادی از دندانپزشکان اگرچه تخصص ارتودنسی ندارند با یا بدون شرکت در دوره های آموزشی کوتاه مدت غیر آکادمیک با هزینه و قیمت های کمتر اقدام به انجام ارتودنسی برای بیماران خود می کنند که متاسفانه در بسیاری موارد سبب بروز مشکلات و عوارض غیرقابل جبران برای فک و دندانها می گردد. تخصص ارتودنسی مستلزم گذراندن دوره پیچیده ۴-۳ ساله در دانشگاههای معتبر پس از دوره ۶ ساله دندانپزشکی عمومی می باشد. حال آنکه در طول دوره عمومی هیچ آموزشی در زمینه ارتودنسی ثابت صورت نمی گیرد.

چرا جدا نشدن براکت از دندان اهمیت بالایی دارد؟

نیروی سیم از طریق براکت ها به دندان ها وارد می گردد. جدا نشدن چسب براکت (شکستن اتصال بین براکت و دندان) سبب خارج شدن آن دندان از مسیر درمان و در نتیجه طولانی تر شدن زمان درمان می گردد.

آیا لازم است در طی‌ درمان ارتودنسی، مراجعه منظم به دندانپزشک داشته باشم؟

بله. لازم است شما هر ۶ ماه به دندانپزشک، جهت چک آپ دندانی مراجعه کنید.

آیا براکت‌ها با فعالیت‌های ورزشی تداخل دارند؟

خیر. به همه افراد توصیه میشود که هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی از دندانهای خود مراقبت کنند. شما به راحتی‌ میتوانید از محافظ دهانی استفاده کنید. این محافظ ها، ارزان هستند و استفاده از آنها بسیار راحت می‌باشد، مضاف به اینکه در طرح‌ها و رنگهای متنوع در دسترس شما هستند.

آیا براکت‌های ارتودنسی دردناک و ناراحت کننده هستند؟

خیر، قرار دادن بند و براکت روی دندان‌ها به هیچ عنوان، ناراحت کننده نسیت. اولین باری که براکت‌ها روی دندان شما قرار میگیرند و به سیم وصل میشوند، ۱ تا دو روز، درد بسیار خفیفی خواهید داشت که خود به خود برطرف خواهد شد. یک الی دو هفته نیز زمان لازم است تا لب‌ها و گونه‌های شما به براکت‌هایی‌ که روی دندانهای شما است، عادت کنند.

درمان ارتودنسی چه مدت طول میکشد؟

این امر به عوامل زیادی بستگی دارد: سرعت رشد فکین، شدت ناهنجاری موجود،و میزان همکاری بیمار. چنانچه بیمار بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کند و طبق برنامه به ارتودنتیست مراجعه کند، درمان در زمان محاسبه شده از سوی ارتودنتیست به پایان خواهد رسید که این مدت بسته به شرایط فردی بیمار که در بالا به آن اشاره شد بین ۱ تا ۲ سال خواهد بود.

درمان ارتودنسی چگونه انجام میشود؟

ابتدا ارتودنتیست شما را معاینه می‌کند، و پس از مشخص کردن طرح درمان شما، به کمک دستگاه‌های ارتودنسی، دندانهای شما را به مکان مناسب در فکین حرکت میدهد.

آیا یک فرد بزرگسال نیز میتواند از مزایای درمان ارتودنسی بهره‌مند شود؟

درمان ارتودنسی در هر سنی‌ موفقیت آمیز خواهد بود. هر کسی‌ میتواند از لبخندی جذاب و سالم بهره‌مند شود. امروزه، حدود ۲۵% از بیماران ارتودنسی را بزرگسالان تشکیل میدهند

چه سنی‌ برای شروع درمان ارتودنسی مناسب است؟

درمان ارتودنسی در هر سنی‌ قابل انجام است. بسیاری از مشکلات ارتودنسی به شرطی که در سنین پایینتر و قبل از خاتمه رشد فکین، تشخیص داده شوند؛ با سهولت بیشتری درمان خواهند شد. درمان زود هنگام، میتواند بیمار را از انجام جراحی یا مشکلات پیچیده‌تر بر‌ حذر دارد. انجمن ارتودنتیست‌های آمریکا توصیه می‌کند که اولین ویزیت کودک با ارتودنتیست در سنّ ۷ سالگی صورت بگیرد و چنانچه مشکل ارتودنسی خاصی‌ توسط دندانپزشک کودک در سنّ زیر ۷ سالگی تشخیص داده شد، به جاست که حتما به ارتودنتیست مراجعه شود.

چه نشانه‌ هایی به ما کمک می‌کند که بدانیم به درمان ارتودنسی نیازمندیم؟

بعضی‌ از نشانه‌‌ها به شرح زیر است ( برای آگاهی‌ از اینکه به درمان ارتودنسی نیاز دارید یا نه، حتما با متخصص ارتودنسی مشاوره کنید.) ۱.دندانهای جلوی فک بالا بیش از حد بیرون زده باشند. ۲.زمانی‌ که دندان‌ها روی هم قرار میگیرند، دندان‌های جلوی فک بالا بخش اعظم دندانهای فک پائین را بپوشانند. ۳.دندانهای جلوی فک بالا در قسمت پشت یا سطح داخلی‌ دندانهای جلوی فک پائین قرار بگیرند. ( در حالت نرمال، دندان‌های فک بالا در بخش بیرونی دندانهای فک پایین قرار دارند.) ۴.زمانی که دهان بسته میشود، دندانهای جلوی فک بالا و پائین به هم نمیرسند و بین آنها فاصله وجود دارد. ۵.شلوغی دندان‌ها و بی‌نظمی سیستم دندانی. ۶.خط میانی دو فک بر هم منطبق نباشد ( عدم تناسب میدلاین) ۷.عادت مکیدن انگشت که بعد از ۶ یا ۷ سالگی ادامه داشته است. ۸. مشکل در جویدن غذا. ۹.زمانی‌ که دندان‌ها بیش از حد ساییده شده اند. ۱۰.زمان باز کردن یا بستن دهان، فک پائین به یک سمت منحرف میشود. ۱۱.فاصله بین دندان‌ها

فواید درمان ارتودنسی چیست؟

۱.لبخند جذابتر ۲.عملکرد بهتر دندان ها ۳.افزایش اعتماد به نفس ( پیامد برخورداری از لبخند زیباتر) ۴.تمیز کردن بهتر دندان‌ها ( امکان دسترسی‌ مسواک و نخ دندان در یک سیستم دندانی منظم بیشتر است.) ۵.پخش مناسب نیروهای فکی به دندان‌ها ( در زمانی که، دندان‌ها نامنظم در فک‌ها قرار دارند، به بعضی‌ از دندان‌ها نیروی بیشتری وارد خواهد شد.) ۶.سلامت دراز مدت دندان‌ها و لثه ۷.هدایت دندان‌های دائمی به بهترین محل در سیستم دندانی ۸.کاهش احتمال آسیب به دندان‌ها ( دندانهای جلو که پرترود یا بیرون زده باشند، بیشتر در معرض آسیب خواهند بود. ۹.پس از مرتب شدن دندان‌ها، سایر درمان‌های دندانپزشکی‌ نیز تسهیل میشود. ( دسترسی دندانپزشک به دندان‌های مرتب بیشتر است.) 

ارتودنتیست کیست؟

ارتودنتیست یا متخصص ارتودنسی کسی‌ است که پس از اتمام دوره دندانپزشکی‌، تحصیلات خود را در رشته تخصصی ارتودنسی ادامه داده تا مهارت لازم جهت درمان‌های ارتودنسی که شامل حرکت اصولی دندان‌ها و هدایت رشد فکین می‌باشد را بیاموزد.

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی شاخه‌ای تخصصی از دندانپزشکی‌ است که به تشخیص، پیشگیری و درمان بی‌نظمی‌های سیستم دندانی و ناهنجاری‌های فکی میپردازد.