Contact Us

شما میتوانید، بدون مراجعه به کلینیک و بصورت آنلاین و یا تلفنی برای مشاوره و تعیین وقت ، اقدام کنید . برای این منظور کافیست با شماره تماس زیر تماس حاصل کنید و یا به ایمیل فوق ، سوال خود را ارسال کنید

در غیر این صورت کافیست با کلیک بروی گزینه زیر فرم مربوطه را تکمیل و ارسال کنید

تکمیل و ارسال فرم پرسش و پاسخ

نظر سنجی

نظر شما در مورد اطلاع رسانی سایت ما چیست؟

عالی - 57.3%
خوب - 9.1%
متوسط - 7%
ضعیف - 26.6%

مجموع آراء: 143
نظر دهی پایان یافته است on: 20 مارس 2022 - 00:00

آیا سن مناسب ارتودنسی را می دانید؟

سن مناسب برای انجام درمان ارتودنسی بسته به نوع ناهنجاری بیمار متفاوت است مثلا در موارد نادری مثل تنگی فک بالا و یا ناهنجاری‌های مادرزادی مانند شکاف‌ها ممکن است درمان ارتودنسی در سنین زیر شش سال ضروری باشد و یا درمان‌های تغییر رشد (Growth Modification) عمدتا در ابتدای بلوغ و همزمان با جهش رشدی بیمار صورت می‌گیرند و هم‌چنین درمان‌های مربوط به مرتب نمودن دندان‌های دائمی بیشتر بلافاصله پس از رویش دندان‌های دائمی (حدودا 12 سالگی) انجام می‌شوند البته در صورت وجود ناهنجاری‌های اسکلتی شدید ممکن است این درمان‌ها نیز تا انتهای رشد فعال بیمار به تعویق بیفتند.

بدین ترتیب باور کلی و عمومی بر اینکه سن انجام ارتودنسی در حدود 12 سال و یا 18 سال (پس از اتمام رشد) است دقیق و درست نبوده و بسته به نوع ناهنجاری و بر اساس تشخیص پزشک متخصص ارتودنسی تعیین می‌گردد ولی به عنوان یک چهارچوب کلی می‌توان گفت که درصورت عدم وجود ناهنجاری‌های مادرزادی خاص سن مناسب برای معاینه اولیه توسط متخصص ارتودنسی حوالی 6 سالگی (همزمان با شروع رویش دندان‌های دائمی یا ابتدای دوره دندانی مختلط یا Mixed Dentition) می‌باشد. در این زمان در صورت وجود هر گونه اشکالی و بر اساس تشخیص متخصص برنامه‌ریزی لازم برای انجام هر اقدام ضروری توسط پزشک انجام می‌گیرد. لازم به ذکر است که درمان ارتودنسی با افزایش سن غیر ممکن نمی‌گردد.