Contact Us

شما میتوانید، بدون مراجعه به کلینیک و بصورت آنلاین و یا تلفنی برای مشاوره و تعیین وقت ، اقدام کنید . برای این منظور کافیست با شماره تماس زیر تماس حاصل کنید و یا به ایمیل فوق ، سوال خود را ارسال کنید

در غیر این صورت کافیست با کلیک بروی گزینه زیر فرم مربوطه را تکمیل و ارسال کنید

تکمیل و ارسال فرم پرسش و پاسخ

نظر سنجی

نظر شما در مورد اطلاع رسانی سایت ما چیست؟

عالی - 57.3%
خوب - 9.1%
متوسط - 7%
ضعیف - 26.6%

مجموع آراء: 143
نظر دهی پایان یافته است on: 20 مارس 2022 - 00:00

تنگی فک بالا میتواند آثار مخربی بر سلامت دهان و دندان فرد داشته باشد. عدم وجود فضای کافی علاوه بر آنکه احتمال ایجاد cross bite را افزایش میدهد، در رویش دندانهای دایمی نیز اختلال ایجاد می کند. از آنجا که فضای کافی برای رویش دندانهای دایمی وجود ندارد ،دندانها به صورت بهم ریخته و نامرتب رشد میکنند و در آینده ممکن است نیاز به کشیدن تعدادی از آنها باشد. در حالت طبیعی فک بالا عریض تر از فک پایین است به گونه ای دندانهای فک بالا بر دندانهای فک پایین همپوشانی دارند. زمانی که رشد عرضی ماگزیلا (فک بالا) کمتر از میزان طبیعی باشد دندانهای فک بالا در داخل دندانهای فک پایین قرار میگیرند و حالتی مشابه تصاویر زیر را ایجاد می کنند.

 

 اگر این مشکل درمان نشود می تواند موجب رشد غیر قرینه فک پایین نیز بشود که علاوه بر تاثیر بر ظاهر فرد، با تخریب و سایش دندانها تاثیر مخربی بر سیستم دندانی می گذارد .اگر درمان در سنین پایین صورت بگیرد نتایج حاصل از آن بهتر و احتمال از دست رفتن آثار درمان کمتر است.

درمان تنگی فک بالا توسط rapid palatal expander (RPE) صورت میگیرد و چگونگی استفاده از آن نیاز به نظر متخصص ارتودنسی دارد .

Hyrax

این دستگاه از یک پیچ micrometric تشکیل می شود که در قالب یک چارچوب فلزی (hyrax) یا آکریلیک (HAAS) قرار گرفته و توسط Bandهایی به سطح دندانها متصل میشود.

باز شدن این پیچ موجب افزایش فاصله بین قسمتهای راست و چپ وسیله و به این ترتیب باعث جدا شدن sutureها(درز های) کام از یکدیگر می شود.

 این فرایند به مرور ادامه پیدا میکند و نهایتا همانطور که در تصویر زیر میبینید در پایان expansion فضا بین دو دندان ثنایا دیده میشود (فلش شماره۳ در تصویر زیر). وجود این فضا یا دیاستم نشان دهنده آن است که که در حین فعال بودن اپلاینس، دو نیمه استخوان ماگزیلا(فک بالا) از ناحیه intermaxillary suture(درز میانی) به طور برابر از یکدیگر فاصله گرفته اند. فضای ایجاد شده بین دو دندان ثنایا، به کمک الیاف لثه ای که به دندانها متصل شده اند (و با کشیدن دندانها آنها را به یکدیگر نزدیک میکنند) بسته میشود. این حرکت به محض آنکه فعال بودن دستگاه متوقف شود آغاز میشود. فضای ایجاد شده بین دو نیمه استخوان نیز ۳ تا ۶ ماه بعد با استخوان جدید پر میشود. در طول دوره درمان ،افزایش فاصله میان دندانهای ثنایا ممکن است موجب حساس شدن آنها نیز بشود که طبیعی بوده و بر طرف میشود.