پیدا کردن یک متخصص ارتودنسی خوب و قابل اعتماد، دغدغه اولیه تمام افرادی است که خودشان یا کودکشان مشکلات ارتودنسی دارند. درمان ارتودنسی یکی از درمان های مهم در زمینه بازسازی ترتیب دندان ها و فک ها می باشد و در سلامت دهان، دندان، چهره افراد و لبخند آنان نقش کلیدی را بازی می کند. اجرای درست درمان های ارتودنسی به دلیل سخت و پیچیده بودن فرایند آن، نیازمند داشتن همزمان دانش به روز، مهارت و تجربه زیادی است لذا درمانهای ارتودنسی باید حتماً توسط یک متخصص خوب ارتودنسی انجام شود.

انتخاب یک متخصص ارتودنسی خوب، اولین و مهمترین قدم برای درمان مناسب مشکلات دندانی شما می باشد.

پیدا کردن ارتودنتیست خوبی که بتوانید به کار او اعتماد داشته باشید، کار ساده‌ای نیست؛ اما مشخصات و ویژگی‌هایی وجود دارد که بر اساس آن‌ها می‌توانید ارتودنتیست خوب را شناسایی کنید و به این ترتیب به کار او اعتماد داشته باشید.

چگونه باید بفهمیم نیاز به درمان ارتودنسی داریم؟ چه فردی باید درمانهای ارتودنسی را انجام دهد؟ و در نهایت چگونه بهترین ارتودنتیست در دسترس را پیدا کنیم؟ سوالاتی است که در این مقاله به آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

درمان ارتودنسی چیست و چرا باید درمانهای ارتودنسی انجام دهیم؟

ارتودنسی دندان به دسته ای از درمانهای دندانی گفته می شود که توسط متخصص ارتودنتیست برای بهبود وضعیت قرارگرفتن دندانها و فک در داخل دهان انجام می شود. در ارتودنسی هدف برگرداندن دندانها به جایگاه مناسب آنها است تا عمکرد و زیبایی دندانها بهبود بیابد.

پس وظیفه ارتودنسی تصحیح مال اکلوژن یا جفت شدن نامناسب دندان‌ها است. مال اکلوژن می‌تواند ناشی از موقعیت نادرست دندان‌ها یا دو فک نسبت به هم یا درجاتی از هر دو مشکل در یک فرد باشد.

موقعیت نادرست دندان‌ها یا دو فک نسبت به هم، دندانهای کج، نامرتب و نامیزان باعث می شود که نظافت و نگهداری از دندانهای سخت‌تر گردد و احتمال پوسیدگی دندان، بیماری‌های لثه و در برخی موارد از دست دادن دندان بیشتر شود.

این ناهنجاری‌ها می‌تواند در ادامه منجر به مشکلاتی در جویدن غذا، ناهنجاری‌های سطوح دندانی و درد مفاصل فک و یا آسیب به بافت استخوان فک و لثه ها شود.

در صورتی که دندانها و فک ها در جای درست خودشان نباشند، نمیتوانند وظیفه خود را در دستگاه گوارش به درستی انجام دهند و این موضوع باعث بوجود آمدن مشکلات زیادی در دستگاه گوارشی و در ادامه در کل بدن خواهد شد.

گاهی اوقات، حتی افراد با دندان‌های مرتب نیز نیاز به درمان ارتودنسی دارند. عدم تطبیق فک و دندان‌ها روی‌هم می‌تواند توانایی فرد در جویدن غذا و حتی صحبت کردن را کاهش دهد. هم‌تراز نبودن دندان‌ها می‌تواند باعث ساییدگی بی‌مورد دندان‌ها شود و میزان از دست دادن دندانها  به‌مرور زمان افزایش یابد.

از طرف دیگر دندانهای کج، نامرتب و یا نامیزان از نظر دیگران، میزان زیبایی فرد را کاهش داده و باعث کاهش اعتماد به نفس و مشکلات عمده در زندگی اجتماعی افراد می شود.

خوب است بدانید: برخی از عملکردهای دهان و دندانها

دهان اولین عضو دستگاه گوارش بدن است. دهان شامل حفره دهان، دندانها، زبان، بزاق، لثه و سقف دهان است. فک بالا ثابت است و حرکت نمی‌کند؛ ولی فک پائین حرکت دارد و عمل باز و بسته شدن دهان را انجام می‌دهد.

در داخل استخوان هر فک حفره‌هایی وجود دارد که ریشه دندانها در آن قرار می‌گیرد. در این حفرات دندانها بوسیله الیاف دور دندان به استخوان فک متصل می‌شوند. روی آرواره‌ها و دور دندان را لثه می‌پوشاند. به آرواره لثه و الیاف نگهدارنده دور دندان بافت نگهدارنده دندان گفته می‌شود.

اولین قدم در راه گوارش غذا، خرد کرد و جویدن مواد غذایی است که توسط دندانها صورت می‌گیرد.( گوارش مکانیکی) هرکدام از دندانها با شکل خاص خود به عمل جویدن کمک می کنند. دندانهای پیشین برای بریدن، دندانهای نیش برای پاره کردن و دندانهای آسیا برای خرد کردن شکل گرفته‌است.

دهان انسان در اعمال زیادی نظیر حرف زدن خندیدن، چشیدن، گاز گرفتن، جویدن و بلعیدن غذا شرکت دارد. ناهنجاری های دهان و دندان و فک ها می تواند منجر به اختلال در این عملکردها شود.

چه فردی باید درمانهای ارتودنسی را انجام دهد؟

ارتودنسی حتماً باید توسط متخصص ارتودنسی (ارتودنتیست) صورت گیرد. به دلیل سخت و پیچیده بودن فرایند درمان ارتودنسی، متخصصان این رشته به‌طور ویژه سه سال در مورد ارتودنسی آموزش تخصصی دیده اند ولی دندان‌پزشک عمومی در این مورد آموزشی ندیده است.

تفاوت بین دندانپزشک و متخصص ارتودنسی چیست؟

در ایران دندانپزشک که معمولاً از عنوان «جراح-دندانپزشک» روی تابلو مطب خود استفاده می‌کند، پس از ۶ سال تحصیل دندانپزشکی اخذ مدرک دکترای عمومی دندانپزشکی، قادر به انجام تمامی اعمال دندانپزشکی به‌جز موارد پیچیده مشکلات دهان و دندان و درمان ناهنجاری‌های دندانی-فکی می‌باشد.

دندانپزشک عمومی به دلیل پیچیدگی زمینه ارتودنسی و ناهنجاری‌های دندانی-فکی هیچ آموزشی در این موضوع نمی‌بیند و صلاحیت انجام درمان تخصصی ارتودنسی را ندارد. متأسفانه انجام ارتودنسی توسط دندانپزشک عمومی در بسیاری موارد سبب بروز مشکلات و عوارض غیرقابل‌جبران برای فک و دندان‌ها می‌گردد.

عبارت جراح- دندانپزشک و در ادامه آن کلمه‌ای نظیر ارتودنسی تنها یا هر چیزی به‌غیراز کلمه «متخصص» با هر عنوان دیگری که ممکن است در تابلو، سرنسخه، کارت ویزیت و یا هرگونه آگهی تبلیغاتی مشاهده کنید بیانگر متخصص ارتودنسی بودن نیست.

متخصص ارتودنسی، دندانپزشکی است که پس از خاتمه دوره ۶ ساله دندانپزشکی عمومی با قبولی در آزمون در آزمون پذیرش دستیار (رزیدنت) وارد دوره تخصصی ارتودنسی در زمینه درمان ناهنجاری‌های دندانی-فکی می‌شود. طول دوره رسمی تخصص ارتودنسی در ایران۳ یا ۴ سال است.

در ایران متخصصین مورد تائید وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی، کلمه «متخصص» را در مهر طبابت خود قید می‌کنید. ((قانون نظام پزشكي - سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران)) متخصص ارتودنسی نیز روی تابلو، کارت و مهر مطب خود از عبارت «متخصص ارتودنسی» استفاده می‌کند و نه کلمه ارتودنسی تنها.

شما می‌توانید به سایت سازمان نظام پزشکی کل کشور مراجعه نمایید. با انتخاب گزینه جستجوی پزشک و انتخاب متخصص ارتودانتیکس نسبت به متخصص بودن دکتر خود اطمینان حاصل کنید.

اهمیت پیدا کردن یک متخصص ارتودنسی خوب

درمان ارتودنسی یکی از درمان های مهم در زمینه بازسازی ترتیب دندان ها و فک ها می باشد و در سلامت دهان، دندان، چهره افراد و لبخند آنان نقش کلیدی را بازی می کند.

اجرای درست درمان های ارتودنسی به دلیل سخت و پیچیده بودن فرایند آن، نیازمند داشتن همزمان دانش به روز، مهارت و تجربه زیادی است لذا درمانهای ارتودنسی باید حتماً توسط یک متخصص خوب ارتودنسی انجام شود.

درمانهای ارتودنسی اگر به درستی و توسط ارتودنتیست انجام نشوند می توانند در بسیاری موارد موجب بروز مشکلات و عوارض غیرقابل‌جبرانی برای فک و دندان‌ها شوند.

پس انتخاب درست یک متخصص خوب ارتودنسی در دسترس می تواند اولین و مهمترین قدم برای درمان مناسب مشکلات دندانی شما باشد.

پس از انتخاب یک متخصص خوب ارتودنسی باید به وی اعتماد کنید، چرا که این اعتماد لازمه رابطه بین ‌پزشک و بیمار است و نقش بسیار مهمی در درمان شما خواهد داشت و درصورتی که اعتماد وجود نداشته باشد، تشخیص و درمان نمی‌تواند روند مطلوبی داشته باشد.

چگونه لیست متخصصان ازتودنسی اطراف خود را پیدا کنم؟

برای پیدا کردن لیست متخصصین ارتودنسی اطراف خود ابتدا جویای پیشنهادات دوستان و خانواده خود شوید و در کنار آن در وب سایت‌ها و منابع مرجع جستجو کرده و لیست متخصصین ارتودنسی نزدیک به محل خود را پیدا کنید. همانطور که در بالا گفتیم توجه داشته باشید حتماً با جستجو در لینک جستجوی پزشک - سازمان نظام پزشکی کل کشور نسبت به متخصص بودن لیست خود اطمینان حاصل کنید.

اقدامات قابل انجام برای یافتن لیست متخصصان ارتودنسی در دسترس شما به صورت خلاصه موارد زیر می‌باشد:

  • سرچ کردن در اینترنت (در گوگل به دنبال متخصص ارتودنسی شهر خودتان بگردید)
  • از دوستان و آشنایان بپرسید و پیشنهاد بگیرید
  • اگر پزشک خانوادگی دارید از پزشک خود پرس و جو کنید و از او بخواهید کسی را معرفی کند
  • تحقیق از دندانپزشکان و متخصصین دیگر
  • در بانکها اطلاعاتی یا منابع معتبر جستجو کنید

نکاتی که بایستی برای پیدا کردن یک متخصص ارتودنسی خوب، مدنظر قرار داد

بعد از پیدا کردن لیست متخصصان ارتودنسی و اطمینان از تخصص آنها در ارتودنسی، مرحله بعد انتخاب یک متخصص ارتودنسی خوب است که بتوانید به آن اطمینان کنید و فرایند درمان خود را به وی بسپارید.

شناسایی یک متخصص خوب برای ارتودنسی، با توجه به ویژگی های بخصوصی که دارد کار آسانی است. کافی است هنگامی که لیستی از چندین متخصص ارتودنسی را در اختیار دارید، برای مشاوره تخصصی ارتودنسی به وبسایت و یا برای مشاوره حضوری به مطب ارتودنتیست مراجعه کنید و با اندکی تحقیقات دنبال نشانه ها و ویژگی های بخصوص زیر باشید.

تخصص ارتودنسی

همانطور که در مراحل قبلی گفته شد یک متخصص ارتودنسی خوب در مرحله اول حتماً باید متخصص ارتودنسی یا ارتودنتیست باشد. پس حتماً قبل از مراجعه حضوری از متخصص بودن پزشک خود توسط سامانه جستجوی پزشک اطمینان حاصل کنید.

عکس یک متخصص ارتودنسی خوب در مرحله اول حتماً باید متخصص ارتودنسی باشد.

فعالیت های آکادمیک متخصص ارتودنسی

فعالیت های آکادمیک و عضو هیات علمی دانشگاه بودن می تواند نشانگر دانش به روز پزشک در حوزه ارتودنسی باشد.

عضویت در هیات علمی دانشگاه، تالیف و چاپ کتاب و مقالات علمی در ژورنالهای معتبر، راهنمایی تحقیقات علمی، سخنرانی های متعدد در کنگره های علمی ارتودنسی نشانگر دانش به روز ارتودنتیست وآشنایی با پیشرفته‌ترین فن‌آوری می باشد.

برای اطلاع از تخصص و فعالیت های علمی ارتودنتیست می توانید با مراجعه به وبسایت ارتودنتیست و قسمت درباره پزشک نسبت به سوابق تحصیلی، مدارک اخذ شده، دوره های تخصصی طی شده، مقالات علمی چاپ شده، تحقیقات و ... اطلاع حاصل نمایید .

هر چقدر مدارک اخذ شده و فعالیت های علمی ارتودنتیست معتبرتر باشد می تواند نشانگر تخصص بیشتر و دانش به روز وی در حوزه ارتودنسی باشد.

تجربه متخصص ارتودنسی

تجربه نیز فاکتور مهمی در انتخاب یک متخصص خوب برای ارتودنسی است، چراکه ارتودنتیست باید بتواند دانش خود را به بهترین شکل در قالب درمان ارتودنسی اجرا نماید. تجربه کافی باعث می شود اجرای درمان ارتودنسی با کمترین انحراف از برنامه ریزی و طرح درمان پیش برود.

تجربه زیاد لزوماً به معنی سن بالا پزشک نیست، امروزه بسیاری از پزشکان جوان، چون از ابتدای دوره آموزشی خود در دانشگاهها در حال درمان بیماران بوده اند دارای بیش از یک دهه تجربه در درمان بیماری های دهان و دندان هستند.

اما لزوماً درمان توسط افراد قدیمی بهتر نیست و باید به معیارهای دیگر هم توجه شود چرا که در برخی موارد سن بالای یک پزشک و تجربه خیلی زیاد هم میتواند نشانه دانش قدیمی وی باشد. چرا که متاسفانه در بسیاری از موارد تمایل به یادگیری علوم جدید با گذشت زمان و افزایش تجربه در افراد کاهش می یابد.

پس مهم تجربه کافی است نه سن و باید به معیار های دیگر هم توجه کرد.

شهرت متخصص ارتودنسی

یک متخصص مشهور ارتودنسی مسلماً درمان های موفق زیادی برای مراجعین خود انجام داده است که به شهرت خوبی رسیده است. از معیارهای درمان موفق، می توان به رضایت بیمار و عکس های قبل و بعد از درمان ارتودنسی اشاره کرد. بنابراین شما می توانید با بررسی شهرت ارتودنتیست از تجربه دیگران در این مورد استفاده کنید.

برای پیدا کردن یک متخصص مشهور خوب ارتودنسی دو راه دارید یا از توصیه دیگران مانند: دوستان و آشنایان، پزشک خانوادگی، دندانپزشکان و متخصصین دیگر استفاده نمایید.

یا با جستجو در وبسایت یا اینستاگرام و شبکه های اجتماعی متخصص ارتودنسی می توانید به بخش خاطرات و نظرات مراجعین رفته و از رضایت بیماران قبلی و یا نتایج درمانهای قبلی وی (تصاویر قبل و بعد از درمان ارتودنسی) را مشاهده نمایید.