هنگامی که فک بالا در هنگام بایت (بسته ‌بودن فکها) عقب‌تر از فک پایین قرار می‌گیرد يا به عبارتي فرد دچار بيرون زدگي فك پايين (مال اكلوژن كلاس ۳) است، باید به طریقی فک بالا و دندان‌ها ي بالا جلوتر کشیده شود تا مشكل تورفتگي فك بالا نسبت به پايين اصلاح شود. به این مشکل آندربایت يا ناهنجاري فكي كلاس ۳ گفته می‌شود.

هنگامی که فک بالا در هنگام بایت (بسته ‌بودن فکها) عقب‌تر از فک پایین قرار می‌گیرد يا به عبارتي فرد دچار بيرون زدگي فك پايين (مال اكلوژن كلاس ۳) است، باید به طریقی فک بالا و دندان‌ها ي بالا جلوتر کشیده شود تا مشكل تورفتگي فك بالا نسبت به پايين اصلاح شود. به این مشکل آندربایت يا ناهنجاري فكي كلاس ۳ گفته می‌شود. برای اصلاح این مشکل دو روش وجود دارد. روش اول استفاده از هدگیر معکوس ( هدگیر کشش معکوس) یا فیس ماسک است که بهترین سن برای استفاده از آن هشت تا ده ‌سالگی می‌باشد. روش دیگر جراحی فک است که تنها در شرایطی انجام می‌شود که سن رشد بیمار تمام شده ولی مشکل فكي او اصلاح نشده است. جراحی فک معمولاً پس از ۱۸ سال در دختران و یا چند سال بعدتر در پسران انجام می‌شود.

استفاده از هدگیر معکوس بخش بسیار مهمی از درمان ارتودنسی است. هدگیر معکوس در حالی که فک پایین را در جای خود نگه می‌دارد، به جلوتر آمدن فک بالا کمک می‌کند. توجه داشته باشید مهم‌ترین مزیت استفاده از این وسیله ارتودنسی، بهره‌ گرفتن از رشد اسکلتی است. این روش کاملاً غیر تهاجمی و غیر جراحی است اما اگر فرصت را از دست بدهید و سن رشد تمام شود، در آینده این درمان را باید با جراحی فک انجام دهید.

هدگیر معکوس

 

چه عواملی باعث آندربايت يا ناهنجاري فكي كلاس ۳ می‌شوند؟

وراثت نقش مهمی در ایجاد آندربایت دارد. در صورتی که یکی از والدین آندربایت داشته باشد احتمال این که فرزندان او نیز دچار چنین مشکلی باشند بیشتر است. علاوه بر ژنتیک عوامل دیگری در آندربایت نقش دارد از جمله عادات غلط و تداخلات دنداني كه باید هر چه سریع تر تحت درمان قرار بگیرد. 

ناهنجاری های فکی

 

هدگیر معکوس چیست؟

هدگیر معکوس یک وسیله ارتودنسی خارج دهاني است که برای اصلاح آندربایت استفاده می‌شود. این وسیله متحرك بوده و شامل هدکپ، قاب صورت و اتصالات و ضمایم است.

 

استفاده‌ از هدگیر معکوس چگونه است؟

فيس ماسك با کمک كش هايي كه ارتودنتيست به شما مي دهد(الاستیک) به يك پلاك داخل دهاني كه حداقل به دو دندان آسیاب بزرگ متصل می‌شود،اتصال دارد. بسته به تشخيص ارتودنتيست بخش داخل دهاني ممكن است به شكل يك پلاك متحرك يا يك وسيله سيمي ثابت باشد.ممکن است در چند روز اول استفاده از هدگیر، کمی احساس ناراحتی یا درد داشته باشید.

در ابتدا خوابیدن با هدگیر معکوس ممکن است کمی سخت باشد تا زمانی که بتوانید به آن عادت کنید. در صورتی ‌که پلاكي که هدگیر به آن متصل شده است شل شد، هدگیر را در آورده و به کلینیک مراجعه کنید.

 

بایدها و نبایدها در دوران درمان با هدگیر معکوس

•  هدگیر معکوس را در بيشتر مدت روز و تمام طول شب طي خواب بپوشید.

•  برای دستیابی به نتایج مطلوب فيس ماسك را باید هر روز استفاده کنید.

•  هرگز اجازه ندهید کسی هدگیر شما را بکشد.

•  در مدت زمانی که هدگیر دارید نباید ورزش‌ یا بازی‌های برخوردی انجام دهید.

•  هدگیر را دقیقاً طبق دستور ارتودنتیست استفاده کنید و حتی یک روز هم آن را کنار نگذارید چرا که ممکن است نتایج درمان مخاطره بیفتد.

براي ثبات نتايج حاصله ممكن است نياز باشد استفاده از فيس ماسك را به صورت شبانه تا مدت زيادي ادامه دهيد.

دقت كنيد كه استفاده از اين وسيله براي رفع مشكل فكي كودك شماست،براي دستيابي به نتايج كامل تر و رفع نامرتبي دندان ها گاهاً نياز به درمان ارتودنسي ثابت نيز پس از رفع مشكل فكي وجود دارد.