Contact Us

شما میتوانید، بدون مراجعه به کلینیک و بصورت آنلاین و یا تلفنی برای مشاوره و تعیین وقت ، اقدام کنید . برای این منظور کافیست با شماره تماس زیر تماس حاصل کنید و یا به ایمیل فوق ، سوال خود را ارسال کنید

در غیر این صورت کافیست با کلیک بروی گزینه زیر فرم مربوطه را تکمیل و ارسال کنید

تکمیل و ارسال فرم پرسش و پاسخ

نظر سنجی

نظر شما در مورد اطلاع رسانی سایت ما چیست؟

عالی - 57.3%
خوب - 9.1%
متوسط - 7%
ضعیف - 26.6%

مجموع آراء: 143
نظر دهی پایان یافته است on: 20 مارس 2022 - 00:00

یکی از ناهنجاری های اسکلتی، انحراف فک می باشد. در حالت طبیعی باید وسط چانه در امتداد خط میانی صورت باشد ولی در این ناهنجاری فک پایین و چانه به یک سمت تمایل دارند.

ضربه به فک در دوران کودکی

چنانچه کودکی دچار ترومای فک شود در غالب موارد مشکل خاصی رخ نمی دهد ولی گاهی به دلیل بروز اسکار در کندیل یک طرف، رشد فک پایین ناقرینه شده و این امر به تدیرج سبب انحراف فک خواهد شد.

همی مندیبولار هیپرتروفی

در این بیماری بالاخص در خانم ها فک پایین به دلایلی ناشناخته و ظاهرا هورمونی در اواخر دوران نوجوانی رشدی ناقرینه و تأخیری را از سر می گیرد. هر چند در موارد زیادی این بیماری خود محدود شونده است ولی طی مدت رشد فعال موجب انحراف پیش رونده فک پایین خواهد شد.

مطالعه بیشتر...

لبخند لثه ای، لبخند گوشتی یا خنده لثه ای حالتی است که موقع لبخند میزان نمایش لثه بیش از حد طبیعی است. به طور نرمال در آقایان حدود ۲-۰ میلیمتر و در خانم ها حدود ۴-۲ میلیمتر لثه هنگام لبخند باید دیده شود.

افزایش حجم لثه ، ارتفاع کم لب ، ارتفاع زیاد فک بالا شایعترین دلیل درمان لبخند لثه ای

درمان این ناهنجاری بسته به اتیولوژی آن متفاوت است. چنانچه افزایش حجم لثه وجود داشته باشد باید نسبت به رفع التهاب لثه، بیماری یا عامل این مشکل اقدام نمود. مثلا برخی داورهای ضد صرع مانند فنی توئین سبب هیپرتروفی لثه می شود که در این صورت لازم است با داروی دیگری عوض شود. در مواردی که ارتفاع لب کم است ارتودنتیست نمی تواند کمکی بکند و باید بیمار با متخصص جراحی فک و صورت و یا جراح پلاستیک مشاوره کند.

همانگونه که اشاره شد شایعترین دلیل لبخند گوشتی، ارتفاع زیاد فک بالا (VME) است. درمان این ناهنجاری بستگی به وضعیت رشدی بیمار دارد. اگر بیمار در حال رشد است، می توان به کمک دستگاههای ارتوپدیک اقدام به کنترل رشد عمودی فک بالا نمود ولی در بیماران بالغ چنین امکانی وجود ندارد و بسته به شدت ناهنجاری فکی زمینه ای با ارتودنسی کاموفلاژ یا ارتودنسی همراه جراحی فک درمان می گردد.

دندانهای غایب به منزله دندانهایی دائمی هستند که به هر دلیل اعم از عدم تشکیل مادرزاد جوانه دندانی و یا کشیده شدن داخل دهان نباشند. بدیهی است باید برای فضای خالی این دندانها فکری کرد. طرح درمان های حول درمان این ناهنجاری اغلب بر دو محور باز کردن فضای دندانهای غایب و جایگزینی با پروتز (ایمپلنت، بریج یا پروتز متحرک) و یا بستن فضای دندانهای غایب استوار است. ویژگی های اختصاصی دندانی-فکی هر کیس، متخصص ارتودنسی را بر آن می دارد که بهترین طرح درمان را در خصوص این ناهنجاری برگزیند.

انسانهای امروزی فضای کافی برای رویش کامل دندانهای عقل ندارند از اینرو اغلب دندانهای عقل نهفته می شوندبشر امروزی به دلیل کاهش تکاملی اندازه قوس فکی به طور معمول جای کافی برای رویش کامل دندانهای عقل ندارد. این امر سبب نهفته شدن دندانهای عقل در بسیاری از انسان شده است. درمان دندان عقل نهفته در غالب موارد کشیدن یا جراحی می باشد.

دلایل لزوم کشیدن دندانهای عقل نهفته

1- احتمال بروز ضایعاتی نظیر کیست، تومور و یا التهاب لثه دور تاج (پری کرونیت)

2- آسیب به دندانهای مجاور مانند تحلیل ریشه یا پوسیدگی دندان

3- فشار به دندانهای جلویی و نامرتب کردن آنها

نقش دندانهای عقل نهفته در کج کردن دندانهای جلو هنوز مورد مناقشه است البته هنوز اهمیت دندانهای عقل در کج کردن دندانهای جلویی بین دانشمندان مورد مناقشه است. با این حال برای اطمینان از عدم تأثیر دندانهای عقل نهفته بر ردیف دندانها بعد از ارتودنسی معمولا کشیده می شوند.

درمان ارتودنسی دندان نیش نهفته نهفته شدن دندانهای نیش (بالاخص در فک بالا) یک رویداد شایع کلینیکی می باشد. علاوه بر ظاهر نازیبایی که به دلیل عدم حضور دندان نیش در دهان ایجاد می شود، ریسک بروز ضایعاتی نظیر کیست یا تومور برای دندان نهفته همواره وجود دارد.

دلایل بروز نهفتگی دندان نیش

نهفتگی دندان نیش فک بالا می تواند به سمت گونه (لبیال) یا به سمت زبان (پالاتال) باشد. در کیس های لبیال شایعترین اتیولوژی شناخته شده، کمبود فضای قوس دندانی است حال آنکه در موارد پالاتال انحراف مسیر تکاملی جوانه دندان نیش بیشترین احتمال بروز ناهنجاری می باشد.

درمان دندان نیش نهفته

عوامل متعددی بر نحوه درمان نیش نهفته تأثیر می گذارد نظیر : سن بیمار ، محل نهفتگی (لبیال یا پالاتال)، زاویه و عمق نهفتگی، میزان فضای قوس دندانی و ...
کشیدن دندان نیش شیری، باز کردن فضای رویش دندان نیش نهفته با ارتودنسی، اکسپوژر جراحی تاج دندان نهفته و هدایت آن به داخل قوس با نیروی ارتودنسی از جمله درمانهای شایع برای هدایت دندان نیش نهفته به داخل قوس دندانی می باشد.

درمان ناهنجاری عقب بودن فک پایین با کشیدن دو دندان ۴ در فک بالا توسط ارتودنسی کاموفلاژ عقب بودن فک پایین یا ناهنجاری کلاس II می تواند علاوه بر مشکل زیبایی با افزایش احتمال شکستن دندانهای جلویی بالا همراه باشد.

دلایل عقب بودن فک پایین

شایعترین دلیل این ناهنجاری، ارث می باشد. البته در موارد نادری اختلالات تکاملی حین بارداری و یا در دوران کودکی می تواند به بروز این ناهنجاری کمک کند. از مهمترین دلایل محیطی شناخته شده برای بروز اخلال در رشد فک پایین می توان به ضربه یا تروما اشاره کرد. ضربه به فک در مواردی ممکن است سبب کندی رشد فک گردد. لذا توصیه می گردد کودکانی که دچار تروما می شوند باید در صورت مشاهده هر گونه ناقرینگی صورت یا کندی رشد فک با متخصص ارتودنسی مشاوره کنند.

درمان عقب بودن فک پایین

در سنین رشد (۱۱-۱۰ سالگی در دختر ها و ۱۲-۱۱ سالگی در پسرها) می توان اقدام به هدایت رشد فک و درمان عقب ماندگی رشد فک نمود. دستگاههایی که به این منظور بکار می روند دستگاه فانکشنال یا هدگیر می باشد. بعد از بلوغ جنسی (بروز قاعدگی در دخترها) به دلیل کاهش محسوس آهنگ رشد، دیگر نمی توان به طور مؤثر ارتوپدی فک را انجام داد. در این صورت بسته به شدت ناهنجاری فکی زمینه ای و خواست بیمار از نتیجه درمان، ارتودنسی کاموفلاژ یا ارتودنسی همراه جراحی فک در نظر گرفته می شود.

درمان جلوتر بودن فک پایین نسبت به فک بالا بعد از سن رشد و در بزرگسالی بسته به شدت ناهنجاری فکی زمینه ای و خواست بیمار از نتیجه درمان ممکن است ارتودنسی کاموفلاژ باشد.جلو تر بودن فک پایین نسبت به فک بالا یا ناهنجاری کلاس III علاوه بر ایجاد مشکل زیبایی ممکن است سبب اخلال در عملکرد مفصل گیجگاهی فکی و فانکشن جویدن گردد.

دلایل جلو بودن فک پایین

آنچه از دید بیماران جلو بودن فک پایین تلقی می شود در غالب موارد دست کم تا حدی با عقب بودن فک بالا همراه است. مهترین اتیولوژی جلو بودن فک پایین یا عقب بودن فک بالا، ارث می باشد. البته در برخی موارد به دلیل تداخل دندانها با یکدیگر حین بستن دهان جهت رسیدن به آسایش بیشتر، بیمار ناخودآگاه فک پایین خود را به سمت جلو شیفت می دهد. به این وضعیت پروگناتیسم فانکشنال مندیبل گفته می شود. از موارد دیگری که در کاهش رشد فک بالا گزارش شده است بروز تروما یا ضربه سنگین به فک بالا در طول دوره رشد می باشد.

درمان جلو بودن فک پایین

چنانچه علت جلوتر قرار گرفتن فک پایین نسبت به فک بالا، شیفت فانکشنال فک پایین باشد باید متخصص ارتودنسی در اولین فرصت نسبت به رفع تداخلات دندانی موجود اقدام کند. در مواردی که فک پایین نسبت به فک بالا به لحاظ رشدی پیشی دارد بهترین زمان مداخله قبل از ۸ سالگی در پی رویش ثنایاهای بالا می باشد، هر چند تا ۱۳ سالگی هم امکان بروز موفقیت در این حوزه گزارش شده است. در سن رشد می توان اقدام به تسهیل رشد فک بالا و تا حدودی کنترل رشد فک پایین نمود. دستگاههای ارتوپدیک که در این رابطه مورد استفاده قرار می گیرند، فیس ماسک، پلاک زبانی و چین کپ می باشد. البته امروزه استفاده از چین کپ به دلیل محدودیت های عملکردی به لحاظ علمی، بسیار کاهش یافته است.
اگر رشد بیمار خاتمه یافته باشد، بسته به شدت ناهنجاری فکی زمینه ای، روابط دندانی و خواست بیمار از نتیجه درمان می توان اقدام به ارتودنسی کاموفلاژ و یا ارتودنسی همراه جراحی فک نمود.

درمان ارتودنسی کراس بایت قدامی و خلفی با افزایش عرض فک بالا و جلو آوردن دندانهای جلوی قوس بالادر حالت نرمال باید دندانهای قوس بالا نسبت به قوس پایین قدری بیرون تر باشند مانند درب یک جعبه که روی جعبه را می پوشاند. در ناهنجاری کراس بایت این حالت بر عکس می شود یعنی دندانهای جلوی فک بالا (کراس بایت قدامی) یا دندانهای عقب فک بالا (کراس بایت خلفی) نسبت به فک پایین داخل تر قرار می گیرند. از مهمترین عوارض این ابنورمالیتی می توان به سایش دندانها، انحراف فک هنگام بسته شدن دهان، آسیب های مفصل گیجگاهی فکی (TNMJ) و نازیبایی لبخند اشاره نمود.

دلایل بروز کراس بایت

کراس بایت می تواند دندانی یا فکی باشد و دلایل ارثی و محیطی در بروز این ناهنجاری مؤثرند. از جمله عوامل محیطی می توان به ضربه حین رویش دندانها، تنفس دهانی، عادت مکیدن انگشت یا پستانک و یا اختلالات تکاملی دیگر اشاره نمود. هر قدر زمینه اسکلتی کراس بایت بیشتر باشد جنبه ژنتیکی قوی تری خواهد داشت.

درمان کراس بایت

بهترین سن درمان کراس بایت در دوره Mixed Dentition (دوره دندانی مختلط) یعنی بین سنین ۷ تا ۱۲ سالگی است. در این سنین درز میانی کام فک بالا هنوز استخوانی نشده است و در صورت اسکلتی بودن کراس بایت می توان به خوبی اقدام به باز کردن فک بالا نمود. همچنین به دلیل نرم تر بودن استخوان فک و عدم رویش کامل دندانها حرکت دادن دندانها به موقعیت صحیح آسانتر خواهد بود. یکی از معدود اورژانس های درمانی ارتودنسی کودکی است که به دلیل کراس بایت و گیر کردن دندانها به یکدیگر فکش را به یک سمت حین بستن دهان منحرف می کند زیرا دز صورت عدم ارتودنسی زودهنگام امکان دارد دچار انحراف اسکلتی و پایدار فکی شود. از اینرو در صورت مشاهده چنین وضعیتی در کودک تان هر چه سریعتر با یک ارتودنتیست مشاوره کنید.

درمان ارتودنسی دیپ بایتدر این ناهنجاری دندانهای جلوی بالا و پایین بیش از اندازه به لحاظ عمودی همپوشانی دارند. این امر می تواند سبب نازیبا کردن لبخند گردد. از طرفی چون که در این مشکل لبه دندانهای پایین با لثه پشت دندانهای بالا تماس برقرار می کند ممکن است باعث سایش لبه دندانهای پایین، ناراحتی پریودنتال و یا اختلال در عملکرد مفصل گیجگاهی فکی شود.

دلایل بروز دیپ بایت

رویش بیش از اندازه دندانهای قدامی، رویش کمتر دندانهای خلفی و یا ارتفاع اندک صورت می تواند از دلایل بروز دیپ بایت باشد. بنابراین عوامل دندانی، فکی یا هر دو در بروز دیپ بایت موثرند. هر چه اتیولوژی دیپ بایت بیشتر جنبه اسکلتی داشته باشد نقش ژنتیک نسبت به محیط در بروز آن بیشتر خواهد بود.

درمان دیپ بایت

چنانچه دیپ بایت قبل از بلوغ جنسی تشخیص داده شود می توان به کمک دستگاه های متحرکی نظیر بایت پلیت قدامی اقدام به کنترل رشد دندانهای جلویی و تسهیل رویش دندانهای خلفی نمود تا بدین ترتیب به تدریج همپوشانی عمودی دندانهای جلویی کاهش یابد. در حالیکه درمان دیپ بایت در دوران خاتمه رشد با ارتودنسی کاموفلاژ یا جراحی فک میسر خواهد بود.

اپن بایت قدامی یا خلفی در اصطلاح ارتودنسی به عدم همرسی دندانهای جلویی یا عقبی بالا و پایین گفته می شود

اپن بایت به عدم همرسی دندانهای بالا و پایین گفته می شود. اپن بایت می تواند در ناحیه دندانهای جلویی (اپن بایت قدامی) و یا دندانهای عقبی (اپن بایت خلفی) باشد. علاوه بر مشکل زیبایی این ناهنجاری سبب اختلال در غذا خوردن، صحبت کردن، موقعیت قرارگیری زبان و افزایش سایش دندانهایی که در تماس هستند می گردد.

دلایل بروز اپن بایت

اپن بایت می تواند دارای ریشه دندانی، فکی یا هر دو باشد. عوامل محیط و ژنتیکی در بروز اپن بایت موثرند. از جمله این عوامل محیطی عبارتند از: عادت مکیدن انگشت (به ویژه انگشت شست)، زبان بزرگ، تنفس دهانی

درمان اپن بایت

درمان اپن بایت بستگی به ریشه ناهنجاری (دندانی یا اسکلتی)، اتیولوژی (عامل بروز محیطی یا ژنتیکی)، شدت ناهنجاری و سن بیمار دارد. چنانچه بیمار در سنین کودکی و رشد فک باشد می توان به کمک دستگاههای معینی اقدام به رفع یا کاهش مشکل نمود ولی در سنین بالا و خاتمه رشد فک بسته به شدت عامل اسکلتی زمینه ای، درمان ارتودنسی کاموفلاژ یا ارتودنسی همراه جراحی فک قابل انجام می باشد.